Celoškolní akce - Veselé Velikonoce 2024

24. 3. 2024 |Školní parlament |

Nejbližší akce: Veselé Velikonoce 25. - 27. 3. 2024; Tlapka v nouzi 2. - 5. 4. 2024; Květinový den - Den proti rakovině 15. 5. 2024

Kdy: 25. - 27. března

Co to znamená: Každý den přijdeme v jiné barvě. Budeme se fotit a těšit se na Velikonoce.

Společné foto - každý den o velké přestávce. Další fotografie zasílejte na parlament@zsjilovska.cz

v pondělí modrá

v úterý žlutá

ve středu – šedá, hnědá, černá

Modré pondělí

A proč Modré? Podle jedné teorie je to odvozeno od barvy látky, kterou se zdobily kostely. V tento den by se podle tradic mělo začít s velikonočním úklidem.

Žluté nebo šedivé úterý

Úterý má někde označení Šedivé a někde Žluté – v obou případech se název odůvodňuje počasím typickým pro tuto dobu (v dubnu je proměnlivé počasí, a tak může být jak slunečno, tak zataženo).

Barva v názvu tohoto dne také souvisí s prachem, neboť se v souvislosti s úklidem zametalo a vymetaly se pavučiny.

Sazometná nebo Škaredá středa

Podle historie je středa dnem, kdy Jidáš zradil Ježíše. Prý není dobré se tento den mračit, protože by vám to mohlo vydržet celý rok, odtud název Škaredá.

Všechny stesky a splíny i zlé duchy šlo zaplašit třeba tradičním vymetáním komína po zimním vytápění, odtud zase plyne označení Sazometná.

Podávalo se „škaredé jídlo“ – často to byl bramborák, který se ale natrhal na kusy, aby nevypadal dobře, i když dobře chutnal.

Zelený čtvrtek

Poslední den, kdy se rozeznějí zvony a varhany, pak je nahradí zvuk řehtaček. Zvony prý odlétají do Říma pro požehnání a vracejí se až v sobotu večer, aby stihly zvěstovat zmrtvýchvstání Ježíše Krista.

Podle jedněch pramenů pochází označení od zelených rouch, která se tento den nosí při bohoslužbě. Pečou se jidáše, které tvarem připomínají provaz, na němž se oběsil Jidáš den poté, kdy zradil Krista.

Podle pověry se v tento den jedla zelená strava (špenát, zelí atd.), aby byl člověk celý rok zdravý.