Aktuality

Aktuality

Legenda ZŠ Jílovská pan školník Juska

18. 5. 2024 |Školní parlament |8x

Jste zvědaví, co se děje za zdmi učeben a kanceláří? Zajímá vás, co říkají důležití lidé o naší škole? Pak pro vás máme skvělou zprávu! Školní parlament se pustil do série exkluzivních rozhovorů a my vám zde přinášíme shrnutí toho nejzajímavějšího.

35 let školníkem: Legenda ZŠ Jílovská, pan Juska!

Představte si: Chodíte do školy už několik let a pořád vás potkává ten samý pán v šortkách a  fotbalových podkolenkách. Ano, řeč je o legendě ZŠ Jílovská, panu Juskovi, našem školníkovi, který letos oslavil neuvěřitelných 35 let ve své funkci!

Pan Juska: Neúnavný hrdina v pozadí

Od roku 1989 se náš školník stará o budovu a areál školy, abychom se tady všichni cítili fajn. Jeho den začíná už v brzkých ranních hodinách, a to už ve 4:30, aby zvládl všechny úkoly, co dělají školu příjemným nebo alespoň přijatelným místem. Kromě řízení úklidu a údržby všech prostor školy, od učeben a chodeb po tělocvičnu, se stará i o přilehlý školní areál. Seká trávu, hlídá bezpečnost a dohlíží na celkový stav zahrady a hřiště. A to opravdu není žádný čajíček, protože naše škola už je téměř šedesátiletá babička, která oslaví své jubileum již za dva roky.

Děti, klíče a šatna: Ráno plné dobrodružství

Svou pozici má pan Juska rád, protože má rád děti. A to, jak sám s úsměvem přiznává, ho k profesi školníka přivedlo v první řadě. I když ho práce baví a na naší škole se mu líbí, přiznává i náročné stránky: "Občas mi vadí chování některých dětí, jejich drzost, nebo to, že nedokáží ani pozdravit." A co věčný problém se zapomenutými klíčky od skříněk? V průměru to bývá 5 - 10 dětí denně, co potřebují otevřít ráno skříňku. Pan Juska upozorňuje, že je ráno v šatně zejména jako dozor a otvírání skříněk je pro něj až na druhém místě. Jeho prioritou je bezpečnost dětí a tak se nedivte, když vás pan školník nechá čekat na kamaráda nebo se hned nepohrne s klíčky k vaší skříňce.  

Sport, rybaření a pes, co se rád nechá pohladit

Když se panu Juskovi podaří utéct z práce, najdeme ho na sportovním hřišti, kde se věnuje nohejbalu nebo u stolního tenisu. Rád si také užívá klid u vody a rybaření. A co by to bylo bez věrného psího parťáka, kterého si tu může každý pohladit?

Bratření se s konkurencí? Omyl! 

“Na to není čas,” říká pan Juska trochu odevzdaně. Na jednu stranu nás to za něj trošku mrzí, ale na druhou si říkáme, co by nám taková výměna zkušeností a know-how se správci jiných škol přinesla. Přiznává ale, že s původní školnicí ZŠ Jílovská, paní Soukupovou, se při předávání úřadu setkal. I s jejím manželem, který za ni vykonával potřebné údržbářské práce.

Dobré zprávy

Pan Juska se s námi podělil o radostnou novinu, že fotbalové hřiště na zahradě už brzy projde kýženou rekonstrukcí. Práce by měly začít v červenci a potrvají celé prázdniny. Na začátku školního roku už by fotbalové výkopy mohly nahradit ty zemní.

Kdyby mohl něco změnit...

Kdyby pan Juska mohl něco na ZŠ Jílovská změnit, přál by si, aby se někteří žáci chovali zodpovědněji a s respektem k němu, k ostatním i k vybavení školy, zejména dveřím, ať od tříd nebo od toalet. Co by ovšem zatím rozhodně změnit nechtěl, je právě jeho pozice školníka, možná jednou... Zatím se, ale nemusíme bát, legenda zde bude dál...

 

Fotogalerie