Připravujeme kuťu a vareniky

10. 1. 2023 |Školní akce |28x

3. ledna jsme se ve školní kuchyňce pokusili připravit dvě tradiční ukrajinská jídla - kuťu a vareniky.

Kuťa je tradiční ukrajinské jídlo podávané jako dezert na Vánoce, ale i v průběhu roku. Na Ukrajině se slaví pravoslavné Vánoce 6. ledna. Podle tradice bývalo na ukrajinském štědrovečerním stole až dvanáct jídel, ale kuťa nesměla chybět nikdy.

Vareniky jsou plněné těstovinové taštičky. Jsou ukrajinským národním jídlem. Mívají tvar čtverce nebo půlměsíce a jako náplň se používají brambory, maso, zelí, tvaroh nebo také ovoce. Vareniky se podávají polité máslem a kysanou smetanou, sladké varianty s cukrem. Recepty na tato jídla najdete ve fotogalerii.

Práci jsme si rozdělili - děvčata připravovala kuťu a chlapci vareniky. Příprava těsta na vareniky byla trochu složitější, proto děvčata musela chlapcům trochu pomoci. Vareniky jsme plnili vařenými brambory.

Jídla se nám povedla, jen nám chyběla zakysaná smetana na vareniky.