V hledáčku parlamentu ... pan ředitel

18. 6. 2024 |Školní parlament |24x

Milí přátelé školy, zbystřete. Je tu další z našich rozhovorů s matadory ZŠ Jílovská a tentokrát se školní parlament nebál pozvat si toho nejpřednějšího z nejpřednějších, našeho pana ředitele, Mgr. Petra Hamáčka a zeptat se ho na pár obecných i pár dotěrných otázek o škole a na nějaké ty soukromé záležitosti... no.... nebudeme Vás dlouho napínat, tady máte celý přepis:

ŠP: Pane řediteli, kolik je na škole dětí a zaměstnanců?

PH: Dětí tu máme asi 720 a zaměstnanců 50 plus dalších 20 nepedagogických pracovníků, a musím říct, že jsme na maximu, víc by se nás sem nevešlo.

ŠP: Jak Vás napadlo stát se ředitelem školy?

PH: Já jsem tu byl dlouho zástupcem a chtěl jsem ve své práci pokračovat dál a tohle bylo takové logické pokračování mojí kariéry na této škole.

ŠP: Jak jste se stal ředitelem?

PH: Jako každý ředitel, přes konkurz. Jde o sérii pohovorů s různými lidmi a nakonec pohovor před komisí.

ŠP: Co obnáší být ředitelem školy? Co všechno musíte dělat? A je to těžká práce?

PH: Jde o hodně administrativy, jednání s rodiči, vedení pedagogických rad a provozních porad se zaměstnanci školy.

ŠP: Baví Vás Vaše práce?

PH: Baví mě, když všechno jde dobře, i když mě to samozřejmě hodně unavuje, ale nic bych na tom neměnil.

ŠP: V kolik hodin vstáváte?

PH: Docela brzo, v 5:45, abych si mohl zacvičit a mohl jet do práce na kole.

ŠP: Jsme lepší základní škola než Filosofská?

PH: Co myslíte? Jsme? (Parlament horlivě přikyvuje). Já si to také myslím, ale nejsem ten, kdo by to mohl nebo měl posuzovat.

ŠP: Stýkáte se s jinými řediteli?

PH: Ano, na pravidelných schůzkách, říká se tomu ředitelské porady. Vyměňujeme si tam zkušenosti a probíráme strategie v řízení škol.

ŠP: Změnil byste něco na naší škole? Co plánujete změnit, zlepšit?

PH: Hned teď bych asi neměnil nic, ale ony změny na naší škole probíhají vlastně pořád, jen to není patrné na první pohled, třeba ať jde o akci Pěšky do školy, nebo o zkvalitňování jídelníčku v rámci projektu Zdravá školní jídelna nebo o inovace ve vaší výuce.

ŠP: Jste spokojen se školním parlamentem? Co se Vám líbí? V čem si myslíte, že by se měl parlament zlepšit?

PH: Školní parlament je skvělá věc. Vnímám jej jako prostředek ke zlepšování školy a organizování akcí, můžete pomoct, když je nějaký problém a zajišťovat komunikaci mezi žáky a učiteli. Já vaši práci opravdu oceňuji a moc si jí vážím.

ŠP: Kolik platí škola za vodu a elektřinu za jeden školní rok?

PH: No tak to je otázka, na kterou Vám nemohu dát jednoznačnou odpověď. Ale faktem je, že náklady na energie se opravdu několikanásobně zvýšily a víc než 1/2 příspěvku od městské části Praha 4 jde právě na tyto výdaje.

ŠP: Proč na záchodech často chybí mýdlo?

PH: Tak to jste mě teď zaskočili, protože taková informace se ke mně ještě nedostala, ale zeptám se na to pana školníka a požádám ho, aby zjednal nápravu.

ŠP: Bude zase zprovozněná wifi?

PH: Wifi samozřejmě funguje, ale je omezená a některé sítě nejsou volně přístupné, aby mohly fungovat rychle při výuce.

ŠP: Nevadí vám, že žáci ve škole pijí nevhodné nápoje? Například Prime, "energeťáky", Colu apod? A jestli vadí, uděláte s tím něco?

PH: Ano vadí mi to, ale s těmi zákazy to není tak jednoduché. Tohle si musí každý v sobě rozhodnout sám, jestli do sebe chce dostávat takovéto látky, nebo ne. Jediné, co můžeme udělat my, je osvěta o tom, jak moc jsou tyto nápoje škodlivé.

ŠP: Jak se Vám líbí chování dětí?

PH: Většinou líbí. Víte, to, že tu máme pár případů, které musíme řešit, nesmí zastínit tu většinu fajn dětí, které sem chodí.

ŠP: Myslíte si, že se tu dětem líbí a mají se tu dobře? Proč?

PH: Co myslíte vy? To musíte říct sami, proč se Vám tu líbí. Já bych řekl, že se ano, když máme plnou školu.

ŠP:  A čím Vás žáci nejvíc zlobí?

PH: Asi když lžou a zapírají věci, které očividně provedli. A když ničí věci ve škole a chovají se k sobě navzájem ošklivě.

ŠP: A čím Vás žáci nejvíce potěší?

PH: Rozhodně, když se jim něco povede, nějaká akce, nebo soutěž. Když jsou úspěšní. To mi dělá největší radost.

ŠP: Jaké je Vaše nejoblíbenější jídlo?

PH: Já sním všechno, ale ze všeho nejvíc mám rád ryby. Co tedy vůbec nemusím, je rajská.

ŠP: Jaké jsou Vaše koníčky? A máte na ně dost volného času? Děláte nějaký sport?

PH: Rád jezdím na kole, jak sem říkal i cvičím, mám rád turistiku, lyžování, běžky a tak.

ŠP: Máte doma nějakého domácího mazlíčka?

HP: Ne.

ŠP: Čím jste chtěl být jako malý kluk?

PH: Tak já měl docela široké spektrum zájmů a asi to znáte sami, tak ty představy o budoucnosti jsou dost divoké, takže jsem třeba chtěl být řidičem autobusu nebo indiánem... :-)

Tak a je to venku! Konečně pro nás pan ředitel přestal být panem tajemným...ale popravdě, on nikdy nebyl. Jeho dveře jsou Vám vždy otevřené, pokud máte nějaký problém, který s ním chcete řešit, nebojte se na ně zaklepat...