Zájezd do Anglie 2022

18. 10. 2022 |Školní akce |Pavla Ptáčková, Zdeňka Jakoubková

Báječný týden v jižní Anglii s žáky osmých a devátých tříd.

Anglie 2022

Neděle – pondělí 9.10 – 10.10.2022

Jedeme na čas, nikdo se nezpozdil, všichni máme platné pasy a jsme bezinfekční, nadšení a zároveň nervózní z příštích dní. Cesta nám pěkně ubíhá, v Plzni přibíráme průvodkyni Patricii a ve Frankfurtu se s námi od volantu loučí příjemná Lucie a střídá ji nevrlý řidič Pavel. Ten nás bude vozit celý týden po Anglii, trpělivě na nás bude čekat ráno před nástupem i na každé naší zastávce a bude se mračit nad každým novým drobkem na podlaze autobusu, ale jíst a pít nám naštěstí nezakáže. Ba co víc, občas nám odemkne nouzové WC na palubě a prodá vodu.

Hranice zdoláváme bez problémů, projíždíme Eurotunelem a hned v Doveru vjíždíme do šíleného deště. Ten nás provází dopravními zácpami až do Brigtonu. Prostě Welcome to England.

K našemu štěstíčku se ale v Brightonu vyjasňuje a tak je výhled z prosklené rozhledny i360 dokonalý, stejně jako procházka po místní oblázkové pláži. U další atrakce, mořského světa, nám už sluníčko pere do obličejů na plné pecky. Spálení nehrozí, noříme se do starobylých prostor mezi akvária.

Po hodince v mořské říši je třeba vyrovnat edukační obsah výletu něčím sportovnějším (prosklená vyhlídka totiž vystupovala nad střechy Brightonu velice pomalu a ke zklamání několika dětí se nevrhala k zemi, nýbrž opět pomalu sestupovala) a proto přecházíme ulici k pouťovým atrakcím na molu Brighton Palace Pier a utrácíme nemalé peníze za rychlý adrenalin. S ním v krvi se pak přesouváme do centra města, míjíme královský palác a jdeme si koupit dobroty a suvenýry.

Večer se ve Worthingu setkáváme s novými „rodiči“. Všichni jsou milí a vstřícní, líbí se nám a nebráníme se, když si nás po skupinkách rozebírají a odváží do svých domovů.

Úterý 11.10. 2022

Na sraz k autobusu dorážíme všichni nasnídaní a s úsměvem. Sluníčko už od rána ukazuje svou sílu, deštníky a pláštěnky dnes budou zbytečné.

První zastávka Battle Abbey – dokonalá exkurze do roku 1066 a bitvy u Hastings. Fandíme Vilémovi, Harold je „mrtvej“ od začátku. Přejíždíme do Pevensey, místa Vilémova vlodění v Anglii, čímž se kruh uzavře a my můžeme vesele nastoupit na stezku přírodní rezervací Beachy Head, kterou někteří projdou, někteří proloudají, jiní proskáčou, proběhnou a dokonce proválejí sudy. Konečnou zastávkou je pláž, kde řádíme dokud nezapadne slunce. Přestože jsme byli poučeni o tom, že vývoz přírodnin je ve Velké Británii trestný čin, vezeme si mezi prsty u nohou a v ponožkách pár kil mořského písku, což nejvíc „ocení“ Pavel, řidič našeho autobusu.

A jsme zpátky ve Worthingu a u svých rodin a těším se na další den.

Středa 12.10.2022

Začínáme v Salisburské katedrále. Poslechneme si krátký výklad místního průvodce a odbití proslavených středověkých hodin, provedeme zjištění o výšce hladiny vody pod budovou a na vlastní oči spatříme jeden z nejzachovalejších exemplářů Magny Charty. Opět je třeba naředit takovou spoustu informací a podnětů nějakým přízemnějším zážitkem, a proto se jde nakupovat.

S novou energií v žilách a dobrotami v batůžcích míříme na sever k mystickému Stonehenge připraveni načerpat energii z vesmíru, otevřít si karmu a zpracovat takové ty nadpozemské věci, ale vzhledem k nadměrnému počtu turistů a faktu, že některé kameny jsou zalité betonem a kolem vede hlavní silnice na Londýn je to těžké.

Alespoň na naší poslední zastávce u královské rezidence Windsor jsme mohli něco pocítit - majestát britské koruny. Středeční noc byla také ta poslední u našich nových rodin.

Čtvrtek 13.10.2022

Naším dnešním a zároveň posledním cílem je Londýn. Po cestě nám prší ba přímo lije, ale díky Norům, radarům a appkám předpovídajícím počasí neklesáme na mysli, protože víme, že dnešní den bude jako korálek.

Po detailním poučení o tom, jak přecházet silnice a držet se ve skupině se naloďujeme na katamarán do centra, loď opouštíme u Parlamentu a po svých se vydáváme přes park St James k Buckinghamskému paláci, na Trafalgar Square a Leicester Square. Tam si dáváme rozchod na oběd a nákupy, abychom se ve čtyři mohli sejít a společně si užít naprosto božské výhledy z Londýnského Oka. Jsme nadšení a je nám líto, že náš výlet dnešním dnem končí. Chceme tu zůstat alespoň ještě chvíli, jenže to nejde a my spěcháme zpět k autobusu, který nás po dalších dvaceti hodinách doveze před školu.

Zájezd do jižní Anglie se opravdu vydařil a pokud by měl být další motivací ke studiu cizích jazyků a cestování, splnila tato akce svůj účel.